تبلیغات
مهتاب نو - روانشناسی روابط زن و مرد
سلام به( مهتاب نو )وبلاگ خودتون خوش اومدین

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها

روانشناسی روابط زن و مرد

روانشناسی روابط 
زناشوئی

روانشناسی روابط زناشویی و اختلالات جنسی


رفتار های جنسی انسان ها گوناگون و تحت تاثیر متقابل عوامل پیچیده است مثلا تحت تاثیر روابط فرد با دیگران و موقعیت های زندگی و فرهنگی كه شخص در آن زندگی می كند قرار دارد. سایر عوامل شخصیتی با ساختار زیست شناختی و احساس كلی شخص از خود نیز بر تمایلات جنسی او تاثیر می گذارد. از جمله از ادراك فرد از مرد یا زن بودن كه بازتاب تجارب رشدی مربوط به تمایلات جنسی در سراسر زندگی است در این تاثیر گذاری دخالت دارد.
به طور كلی تمایلات جنسی هر فرد به چهار عامل پیوسته به هم بستگی دارد جنسیت فرد. هویت جنسی. جهت گیری جنسی و رفتار جنسی.این عوامل مجموعا عوامل روانی جنسی نامیده می شوند.
جنسیت و هویت جنسی
جنسیت به خصوصیات جنسی زیستی كروموزوم ها .اعضا تناسلی خارجی و داخلی .تركیب هورمونی و غدد جنسی وخصوصیات ثانویه جنسی اطلاق می شود.
هویت جنسی احساس مردانگی یا زنانگی هر فرد از خود است و حدودا در سنین 2 تا 3 سالگی تشكیل می شود یعنی كودك در این سنین از دختر یا پسر بودن خود آگاه می شود.در تشكیل هویت جنسی عواملی مانند نگرش های والدین . گرایشات فرهنگی. اندام های تناسلی خارجی و عامل ژنتیكی نقش دارد. نقش جنسی وطرح رفتار بیرونی نشانگر این امر است كه فرد زن یا مرد است مانند نوع لباس و ارایش. نقش جنسی تقریبا از هویت جنسی مشتق می شود ولی در عین حال ممكن است در فردی متضاد هم باشد مثلا فردی كه هویت جنسی خود یعنی دختر یا پسر بودن را قبول دارد ولی لباس پوشیدن و ارایش او مانند جنس مخالف او است.
جهت گیری جنسی
جهت گیری جنسی به مفهوم موضوع یا هدف تكانه های جنسی فرد است و شامل جنس مخالف كه درست ترین روش است و جنس موافق كه هم جنس گرا ها هستند یا هر دو جنس می باشد.
رفتار جنسی
پاسخ های فیزیولوژیك زن یا مرد در برابر تحریك جنسی است كه از چهار مرحله تشكیل شده است
میل جنسی. برانگیختگی. اوج لذت جنسی یا ارگاسم یا ارضا شدن.و فرونشینی.
1-میل جنسی. این مرحله شامل خیال پردازی های جنسی و میل به فعالیت های جنسی است.
2- برانگیختگی. این مرحله  شامل احساس ذهنی لذت جنسی و تغییرات فیزیولوژیكی همراه این احساس مانند نوازش یا بوسه می باشد.تغییرات مهم در مرد شامل احتقان آلت تناسلی است و منجر به نعوذ می شود ودر زن شامل پر خونی منتشر در لگن خاصره با لیز شدن مهبل و تورم اعضا جنسی خارجی است.علاوه بر این شامل ایجاد سكوی ارگاسم می باشد كه عبارت است از تنگ شدن ثلث خارجی مهبل در اثر افزایش تنوس عضلات عانه ای دنبالچه ای و پر خونی عروق این حالت شامل احتقان عروق لبهای كوچك فرج و تورم و بزرگ شدن پستان ها است.
3-اوج لذت جنسی. این مرحله همراه با رفع تنش جنسی و انقباض موزون عضلات آلت تناسلی و لگن است در مرد احساس انزال حتمی و اجتناب ناپذیر می باشد و به دنبال آن خروج خروج پر فشار منی در اثر انقباض پروستات كیسه های منی و پیشابراه رخ می دهد. در زن نیز انقباضاتی در ثلث خارجی مهبل به وجود می آید در هر دو جنس غالبا تنش یا انقباضات عضلانی عمومی نظیر حركات غیر ارادی لگن دیده می شود.
4- فرونشینی. فرونشینی شامل احساس آرامش عمومی . خوشی . كامیابی و شلی عضلات است در این مرحله مردان از نظر فیزیولوژیكی برای مدتی نسبت به نعوظ و ارگاسم مجدد قدرتی ندارند بر عكس زن ها ممكن است به تحریكات اضافی پاسخ دهند.  
انواع اختلالات جنسی
اختلالات جنسی به دو دسته كلی طبقه بندی می شود
اختلال عملكرد جنسی و انحرافات جنسی كه شامل اختلالات مربوط به هدف جنسی و اختلالات هویت جنسی می باشد.
1-اختلالات عملكرد جنسی
اختلالات عملكرد جنسی بسته به مرحله ای از چرخه جنسی است كه در آن روی می دهد و به سه طبقه عمده تقسیم می شود این اختلالات شامل مرحله میل جنسی مانند كاهش میل جنسی و اختلال بیزاری جنسی است اختلال مرحله انگیزش مانند اختلال نعوظ در مرد . ان و اختلال مرحله ارگاسم مانند فقدان ارگاسم در زنان و انزال زودرس و انزال تاخیری در مردان می باشد. همچنین اختلال درد در مرد و زن مانند مقاربت دردناك نیز جز اختلالات این گروه می باشد.
1-1- اختلالت میل جنسی. اختلال میل جنسی به دو گروه تقسیم می شود
اختلال كاهش میل جنسی و اختلال بیزاری جنسی
1-1-1. كاهش میل جنسی. كاهش میل جنسی به فقدان كامل یا تقریبا كامل فقدان علاقه به روابط جنسی اطلاق می شود و حاصل آن شركت فرد در روابط جنسی به عنوان یك وظیفه زناشویی است و احساس لذت در این افراد به طور كامل كاهش می یابد. حدود 20 درصد افراد جامعه مبتلا به این اختلال هستند و در زنان به علت بیشتر بودن درد در حین مقاربت و قدرت طلبی نا متعادل مردان در روابط جنسی بیشتر است .در كل میل جنسی به سوابق زیستی . عزت نفس كافی . توانایی پذیرش فرد به عنوان یك فرد فعال جنسی و داشتن تجارب خوب از روابط جنسی و دسترسی به یك شریك جنسی مناسب و داشتن رابطه خوب با وی در سایر زمینه های غیر جنسی با شریك جنسی بستگی دارد. فقدان هر یك از این عوامل یا صدمه به آنها ممكن است سبب كاهش میل جنسی شود. فقدان میل جنسی ممكن است ناشی از افسردگی و اضطراب و استرس مزمن نیز باشد.همچنین ممكن است در اثر بیماری مزمن كبد كلیه قلب و ریه و... باشد.
1-1-2. بیزاری نسبت به روابط جنسی. بیزاری جنسی عبارتست از بیزاری و اجتناب از تماس جنسی با شریك جنسی است.این اختلال غالبا حاصل تجارب جنسی اسیب رسان قبلی نظیر مورد سو استفاده جنسی واقع شدن . زنا با محارم یا تجاوز به عنف است. به عقیده فرید یكی از بنیان گذاران علم روانشناسی مردانی كه در مرحله تكامل جنسی در دوران كودكی ناكام بوده اند از مهبل زن می ترسند و برخی معتقدند در صورتی كه به زن نزدیك شوند اخته می شوند یا قدرت مردانگی خود را از دست می دهند.
1-2-اختلالات مرحله انگیختگی .میل جنسی به طور طبیعی به تغییر فیزیولوژیكی خاص كه فرد را برای برقراری رابطه جنسی آماده می سازد می انجامد در مرد آلت تناسلی پر خون و نعوظ پزیر می گردد و در زن افزایش جریان خون به آلت تناسلی موجب تورم آن می شود و از دیواره مهبل مایع لیز كننده ای ترشح می شود. اختلال زمانی است كه این تغییرات روی ندهد یا به صورتی ضعیف روی می دهد.در مردان به صورت اختلال در نعوظ یعنی ناتوانی در رسیدن به نعوظ یا نگه داشتن آن تا مدت طولانی برای رابطه جنسی رضایت بخش است و در زنان به صورت فقدان روان سازی واژن است.
1-2-1اختلال نعوظ در مردان . به ناتوانی جنسی نیز معروف است. فرد وقتی برای نزدیكی تلاش می كند نعوظ لازم برای مقاربت ایجاد نمی شود و یا در ابتدا ایجاد می شود اما در موقع مقاربت از بین می رود یا كاهش میابد .این اختلال در مردان جوان حدود 8 درصد تخمین زده می شود اختلال نعوظ ممكن است علت عضوی مانند بسیاری از بیماری هی مانند دیابت و بیماری های عصبی و داروها و اعتیا د به مواد مخدر و یا علت روانی مانند فراخود سختگیر و كیفر دهنده سا احساس بی كفایتی به عنوان شریك جنسی و اضطراب و ترس داشته باشد.
1-2-2. اختلال انگیزشی در زنان. این اختلال در زنان به صورت فقدان كامل یا ناقص لیز شدگی مهبل به همراه تورم ناقص لب های فرج است. معمولا این اختلال با احساس گناه و ترس همراه است. همچنین خستگی یا عدم اماده سازی وی توسط شریك جنسی قبل از شروع رابطه جنسی و مصرف برخی داروها ممكن است موجب این حالت شود این حالت ها در زنان به سرد مزاجی جنسی معروف است.
1-3. اختلال مرحله ارگاسم.
1-3-1. اختلال ارگاسمی در مردان. در مردان به صورت انزال زودرس یا انزال دیرس مشخص است.انزال زودرس یعنی مرد قبل اینكه همسرش به ارگاسم برسد مرد به ارگاسم می رسد و انزال می كند.تشخیص این بیماری زمانی گذاشته می شود كه در مرد همیشه قبل یا بلافاصله بعد از نزدیكی انزال صورت گیرد. بنابراین زن لذتی نمی برد. شریك جنسی می تواند با كند كردن تحریك مرد به او كمك كند.در انزال دیرس یا انزال مهار شده مرد در ضمن مقاربت بسیار دیر به انزال می رسد یا اصلا نمی رسد.
1-3-2.اختلال ارگاسمی در زنان. اختلال ارگاسمی در زنان ارگاسم نشدن یا ارگاسم مهار نشده نامیده می شود كه تصور می شود در زنان بیشتر است این بیماری عبارتست از ناتوانی مستمر زن در دستیابی به ارگاسم به دنبال یك مرحله طبیعی تحریك جنسی.ناتوانی در ارگاسم ممكن است ناشی از ناتوانی مرد در تحریك همسر خود و طرد شدن از سوی همسر باشد سایر علل عبارتند از خستگی. ترس از حاملگی. خصومت نسبت به مردان. احساس گناه نسبت به انگیزش های جنسی.
   1-4-اختلال درد جنسی
دو اختلال درد جنسی وجود دارد یكی مقاربت دردناك و دیگری گرفتگی عضلات مهبل
1-4-1. مقاربت دردناك. مقاربت دردناك عبارت است از درد هنگام یا بعد از مقاربت این اختلال در زنان بیشتر است هر چند ندرتا در مردها نیز به صورت انزال دردناك دیده می شود كه اغلب ناشی از التهاب دستگاه ادراری یا پروستات می باشد.
مقاربت دردناك ممكن است ناشی از علل عضوی مثل التهاب واژن و سرویكس و سایر بیماری های لگنی باشد.همچنین ممكن است ناشی از تنش و اضطراب در مورد عمل جنسی نیز باشد.
1-4-2.گرفتگی عضلات مهبل یا واژن. گرفتگی عضلات مهبل عبارت است از اسپاسم درناك عضلات واژن در طی امیزش به طوری كه مانع دخول آلت و مقاربت می شود در صورت اصرار مرد به انجام مقاربت تجربه جنسی دردناك حاصل خواهد شد.
2.انحرافات جنسی
انحرافات جنسی را به دو دسته عمده تقسیم كرد كه عبارتست از اختلال در هدف جنسی و اختلال در هویت جنسی.
2-1.اختلال در هدف جنسی. اختلال در هدف جنسی به معنی رفتار نامطلوب یا خارج از محدوده عشقی یا خارج از وضعیت طبیعی است كه در ارتباط با مسایل جنسی از مرد سر بزند.مشخصه این اختلال وجود تخیلات یا اعمال جنسی است كه غیر معمول انحرافی یا غریب است. این اختلال در مردان شایع تر است.این اختلال اغلب اجبار گونه است یعنی فرد هنگامی كه تحت فشار روانی یا مضطرب یا افسرده است این رفتار انحرافی را بیشتر انجام می دهد انواع شایع آن به شرح زیر است.
1-عورت نمایی. فرد آلت تناسلی خود را به دیگران نشان می دهد و از آن لذت می برد بیمار با واكنش ترس زن نسبت به سلامت الت تناسلی خود مطمئن می شود دلیل بروز چنین رفتاری ریشه در دوران كودكی فرد دارد بدین صورت كه فرد در مرحله تكامل جنسی خود در دوران نوپایی از طرف والدین به درستی راهنمایی نشده یا در هنگام كنجكاوی های كودكانه درباره مسایل جنسی به سختی تنبیه شده است.
2- یادگار پرستی. در این انحراف ارضا جنسی از طریق تماس با شی بی جان حاصل می شود مانند لباس های زیر جنس مخالف این بیماری ریشه در دوران نوپایی فرد دارد بدین شكل كه فرد در دوران كودكی از سوی والدین جنس مخالف خود بی اعتنایی عاطفی داشته اند یا به صورت حسادت نسبت به والدین خود این حالت ایجاد شده است.
3-مالشگری. مالیدن الت تناسلی به بدن زن برای كسب لذت جنسی البته اینبیماری بدین شكل است كه فرد فقط در این صورت ارضا می شود حتی با دخول الت تناسلی در مهبل هم احساس لذت نمی كند.این عمل در افراد منفعل و منزوی است كه منزوی بودن به علت عدم تكامل اعتماد به نفس فرد در طی زندگی است.
4-بچه بازی . در این اختلال فرد با كودك قبل از سن بلوغ رابطه برقرار می كند این بیماران از برقراری رابطه جنسی با بزرگسالان می ترسند.این افراد در دوران كودكی مورد آزار جنسی اغلب قرار گرفته اند.
5-دیگر ازار خواهی جنسی. در این حالت بیمار از رنج كشیدن فیزیكی یا روانی شریك جنسی خود لذت می برد و باید حتما در هنگام عمل جنسی طرف مقابل خود را اذیت كند تا لذت ببرد و ارضا شود.
6-خود ازار خواهی جنسی. در  این مورد بیمار از رنج كشیدن فیزیكی و روانی و مورد تحقیر قرار گرفتن خود لذت می برد.
7-یادگار پرستی مخالف پوشانه. مرد یا زن با پوشیدن لباس جنس مخالف به لذت جنسی می رسد.كودكان یا نوجوانانی كه در این دوران علاقه به پوشیدن لباس های جنس مخالف خود دارند برای اجتناب از بروز این مشكل در بزرگسالی والدین باید این طرز فكر را در آنها به تدریج تغییر دهند.
8-نظر بازی. بیمار از مشاهده افراد در حین برهنه شدن یا دیدن افراد در حین فعالیت جنسی لذت می برد نمونه ای از ان گوش كردن به مكالمات شهوانی است این افراد اغلب دست به اعمال خلاف و تجاوز نیز می زنند. دیدن روابط جنسی والدین توسط كودك می تواند كودك را مستعد این بیماری در بزرگسالی كند.
در تمام این بیماری ها فنون هایی كه تنها در حد متوسط توانسته اند این بیماری ها را درمان كنند عبارتست از روان درمانی رفتار درمانی و دارو درمانی
قابل ذكر است كه حدود 90 % علل ایجاد این بیماری ها ریشه در كودكی فرد و انحرافات یا تنبیهات افراطی فرد از سوی والدین داشته است.

درباره وبلاگ

((سلام ))

برای بهتر شدن این وبلاگ
نظر بدید
مدیر وبلاگ : مهتاب نو

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ساعت فلش برای وبلاگ و سایت